Kuidas valida talverõõmude nautimiseks parimad vahendid – näiteks kelk ja uisusaapad?

Käes on aeg, kus nii e-poodide kui ka supermarketite kaubavaliku hulgast leiab palju talvevarustust ja igaühel on võimalus leida just enda talviseks meelelahutuseks või tõsisemaks spordiks head vahendid. 

Levinum mõnus talvelõbustus, mis meeldib paljudele lastele ja täiskasvanutele, on näiteks uisutamine ja kelgutamine. Kuidas aga leida just õige varustus? Millised on parimad kelgud? Ja missugused uisud on mõistlik endale soetada – kas uisusaapad, hokiuisud või kiiruisud?

Ilma põhjal võib ju tunduda, et ka sel aastal suurt lund ja külma ei tulegi ning uisukaared ja liulaskmised võivad jääda tegemata. Siiski ei tasu meelt heita. Ega tali taeva jää!


Kelgutamine on ekstreemsport – ohutus ennekõike!


Räägime kelgutamisest pisut lähemalt. Eestimaal on kelgutamine igati omal kohal ning mis saab väiksele lapsele ja ehk isegi täiskasvanule rohkem rõõmu pakkuda kui üks pikk liug kelgumäel!

Kelgutamine on aga ettearvamatu hobi, sest tavapärasel kelgumäel tegutseb igaüks nõnda nagu heaks arvab. Tähtis on siiski proovida järgida reegleid ning püüda vältida vigastusi, mille tõttu võib kelgutaja sattuda traumapunkti.

Kelgumäel valitseb tavaliselt üks paras segadus, igast küljest vuhiseb alla nii lapsi kui ka täiskasvanuid – tehakse n-ö kelguronge ja muid katsetusi. Kõige ohtlikum on see mõistagi kõige pisematele kelgutajatele, kes peaksid kindlasti olema vanemate turvalise järelvalve all.

Kõige ohtlikumad vigastused on liulaskmise puhul seljavigastused, sest kui laskumine on konarlik, siis võibki kannatada saada just selg. Ka ootamatu tagant sisse sõitmine on ohutegur number üks! Rahvarohkel kelgumäel tuleb alati olla väga ettevaatlik.

Millised kelgud on saadaval?


Eks ole ju nõnda, et kui imeilus talveilm ühtäkki saabub, siis muutub meel rõõmsaks ja kelgumäel lubatakse fantaasial lennata ning püütakse lõbusalt liugu lasta ka siis, kui parasjagu puudub õige varustus – nõnda lähevad käiku koolikotid, kilekotid, autokummid jne.

Millised kelgud aga tegelikult kõige paremini liulaskmiseks sobiksid?

Laste silmad lähevad kahtlemata särama niisuguste kelkude peale, mis näevad välja ägedad ning tuhisevad mäest alla väga kähku. Kiiremad kelgud on enamasti kõrged ja mõnel neist on ka rool, millega on mõnus manööverdada. Näiteks sellised:

kelgudKHW 28301 SNOW SHUTTLE DE LUXE RED. Foto: 1a.ee

Mõnusa liu saab teha ka tavapärase madala istumisosaga plastikust kelguga, millel on manööverdamiseks külgede peal käepidemed.

Kelkudest odavamad on liugurid ning liulauad, mis käivad tagumiku alla ning millega samuti vahva mäest alla tuhiseda.

Lükatavad/tõmmatavad kelgud ja beebikelgud

Lumega on kelk tore ja mugav vahend laste lasteaedadesse viimiseks ja niisama lumises looduses vahva jalutuskäigu tegemiseks. Mõned head näited veebipoest 1a.ee:

Lastekelk SnowCross OstOrg – toodetud Lätis

Lätlased on loonud ühe väga mugava ja kvaliteetse lastekelgu. See on pisimate detailideni põhjalikult läbi mõeldud. Aluseks on võetud parimad teadmised ja enam kui 50-aastane kogemus, mille kaudu on ühendatud klassika ja kaasaegne uuenduslikkus.

Lastekelk SnowCross on paindlik: kelk on varustatud rattakestega, teisaldatava lükkesanga, teisaldatava seljatoe ja laiade jalastega.

kelgud

OSTORG SNOWCROSS. Foto: 1a.ee

Isegi väikseimad seikluskaaslased armastavad lumega kaetud maa peal libisemist. Millised sõiduvahendid on olemas nende jaoks?

Beebikelk – STIGA BABY CRUISER


STIGA beebikelk võimaldab pisikesel nautida lumel lõbusat ja aktiivset sõitu, mõistagi mugavalt ja ohutult.

Iste on valmistatud vastupidavast plastikust ning selle selja ja istmeosal on pehmendused, mis muudavad sõidu eriti mõnusaks. Nõnda on istudes ka pisut soojem tunne. Turvavöö kindlustab, et väike seikleja oleks rihmadega ohutult kinnitatud. Kelgunööril on ka käepide, mis teeb kelgu tõmbamise lumes palju hõlpsamaks.

kelgud

STIGA BABY CRUISER. Foto: 1a.ee

Kelgutamise ABC

 • Mäest kelguga allalaskmiseks tuleks valida sile nõlv, kus ei ole hüpekaid ega suuri konarikke.
 • Hea ja parajalt kiire kelk on madal ning lai. Sobivad ka mitmesugused muud istmikualused.
 • Suurel rahvarohkel mäel võiks laps kelgutamisel kanda igaks juhuks ka kaitsekiivrit.
 • Väikeste lastega tuleks rahvarohkeid ning järske nõlvasid vältida, sest pisipõnnile piisab ka madalamast mäest.
 • Sõidu lõppedes tuleb lapsel õpetada rada võimalikult kiiresti vabastama, et ta teistele liulaskjatele ette ei jääks. Kõige tavalisemad õnnetused on otsasõidud.
 • Rahvas võiks mäest üles minna vaid nõlva ühest servast
 • Mäel lustivad inimesed võiks omavahel suhelda ning luua omad turvareegid.

Uisutamine nõuab õiget varustust


Uisutamine on kelgutamise kõrval üks sama pika ajalooga sportlik tegevus, millega tegeldi juba enne metalli leiutamist. Jääl kiiresti liikumiseks kasutati loomade luid.

Ka tänapäeval on uisutamine aina populaarsem. See on mõnus tegevus, mis arendab üldist koordinatsiooni ja tugevust. Samal ajal ei koorma uisutamine keha liiga palju ega põruta jalgu. Niisiis võib uisutamist soovitada ka inimestele, kellele on näiteks jooksmine vastunäidustatud.


Millised uisud valida – uisusaapad, hokiuisud, kiiruisud?


Enne jääle tormamist on soovitatav oma varustus korralikult üle vaadata. Leida tuleb kvaliteetsed uisud ja muidugi ka kiiver. Tõde on see, et kui oled alles algaja, kukud õppides nagunii ja suurte traumade vältimiseks tuleks kiivrit kindlasti kanda.

Uiskudel on neli põhirühma:

 • uisusaapad,
 • hokiuisud,
 • kiiruisud,
 • vabaaja uisud.

Peale nende on veel hulk uiske, mida kasutatakse vähem ja spetsiifilistes oludes. Näiteks on olemas kahe teraga varustatud uisud, millega on mugav teha esimesi samme, pikad matkauisud, millele saab paigaldada klambrid ja sooje suusasaapaid, et pikki matku ette võtta. Ka universaaluisud, mille talvise tera saab suvisel ajal vahetada rataste vastu.

kelgud

Foto: Shutterstock.com

Et valida õiged uisud, tuleb alustuseks välja mõelda, milleks uiske on vaja. Kas soovitakse korra nädalas liuväljal käia või tegeleda tõsisemalt hokiga või hoopis iluuisutamisega? Lihtsaks nädalalõpul uisutamiseks soovitatakse enamasti vabaaja uiske

Mille poolest uisusaapad on teistest erinevad?


Iluuisusaapad on enamasti pehmemad ja nõuavad paremat uisuvalitsemist, ühtlasi on need mugavamad ja lubavad jala paremat liikuvust, sest jäigad plastdetailid puuduvad.

Saapad on enamjaolt nahast, kuid üha rohkem on kasutusel ka tugev tekstiil.

Iluuisutera on küllaltki madal ja pikem kui näiteks hokiuisul. Tagumine ots on üsna lühike, keskmises osas on veidi suurem kumerus ja ninas on sakid. Kõik see võimaldab teha hüppeid ja sooritada pöördeid.

Algajal uisutajal on otstarbekas olla ettevaatlik, sest uisunina sakkide liiga järsk kokkupuude jääga võib lõppeda kukkumisega.

Kuidas uiske valida?

 • Lastele ei ole vaja osta suuri uiske (mitu numbrit suuremad, n-ö kasvuvaruga), sest suuremad uisud hakkavad jalas loksuma, suurendades nõnda vigastuste ohtu.
 • Pigem vali reguleeritava saapasuurusega uisud.
 • Ära soeta saapaid ja terasid eraldi.
 • Algaja võiks valida kõrgema ja tugevama sääreosaga uisusaapad, mida on võimalik korralikult jala ümber kinnitada. Edasijõudnutele sobivad madalama sääreosaga saapad, mis lubavad jalal rohkem liikuda.
 • Kui plaanid uisutada oma lõbuks, võiksid valida vabaaja uisud, aga sellised, mis on valmistatud tugevast materjalist.

Olgu sinu pere talvisel meelelahutusel heaks kaaslaseks kelgud või kvaliteetsed uisusaapad – veebipoes 1a.ee on mõlema tootegrupi puhul väga lai valik! Tule vaata ise!

Advertisements